U sklopu Projekta Poreč - Sustav odvodnje sa uređajima za pročišćavanje otpadnih voda , počinju radovi na rekonstrukciji kanalizacijske mreže. Radovi će započeti u kampovima Solaris na Lanterni i u kampu Bijela Uvala , zatim izgradnjom crpne stanice Sv. Martin, crpne stanice Materada i mikrotunela podno hotela Valamar Pinija (nekadašnji hotel Luna). Izvođač je zajednica ponuditelja Aquaterm d.o.o. Karlovac, Brodska Posavina d.d. Slavonski brod i Vodogradnja Rijeka d.o.o. Kukuljanovo a ugovorena vrijednost radova iznosi 56.899.987,64 kuna (bez PDV-a).
Dio radova odnosi se na izmještanje postojećih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda sa lokacije uz obalu na novu lokaciju u unutrašnjosti. Predstavnici turističkih poduzeća koja upravljaju područjima kroz koja je predviđen prolaz kanalizacijskih trasa, upoznati su sa dinamikom izvođenja radova.
Radovi će najprije započeti u kampu Solaris na Lanterni gdje je predviđena izgradnja gravitacijskog kolektora u dužini od 1300m te trostruki tlačni povratni vod prema postojećem uređaju Lanterna u dužini od 420 m.
U dijelu Poreč sjever, predviđeno je da radovi započnu na izgradnji crpne stanice Sv. Martin sa povratnim vodom prema postojećem uređaju u dužini od 340 m, crpne stanice Materada sa tlačnim vodom u duljini od 160 m te mikrotunela podno hotela Luna. Metoda mikrotunelogradnje garantira visoku razinu točnosti u izvođenju cjevovoda i stvara najmanji utjecaj na razaranje okoliša jer su jedini vidljivi zahvati na terenu ulazna i izlazna jama za spuštanje opreme i cijevi. Tunel za polaganje cijevi izgradit će se u dužini od 308 m u smjeru hotela Park.
Radovi će započeti i u kampu Bijela uvala gdje će se izgraditi tlačni vod i gravitacijski kolektor ukupne dužine 750 m.
Izvođač će u okviru ovog ugovora biti odgovoran i za integraciju crpnih stanica u centralni NUS (nadzorno upravljački sustav). Centralni NUS biti će lociran na budućem uređaju Poreč jug i služiti će za prikupljanje podataka. Bit će tu podaci o radu svih crpnih stanica i o radu budućeg postrojenja za obradu mulja, te će se vršiti kontrola procesa rada budućih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kao i pohranjivanje i analiza podataka.
Trenutno su neki dijelovi kanalizacijskog sustava, posebno pojedini kolektori, položeni u neposrednoj blizini mora i postoje prodori morske vode u glavne kolektore i na sigurnosnim preljevima priobalnih crpnih stanica. Ovi će elementi mreže biti sanirani u okviru ugovorenih radova. Sanacija će se provesti s ciljem minimalizacije intruzije morske vode u sustav javne odvodnje.
Planiranim radovima rekonstrukcije ostvariti će se preduvjeti da se tri postojeća uređaja koja se sada nalaze na samom moru, presele u unutrašnjost. Riječ je o uređajima Lanterna, Materada i Zelena laguna, dok Petalon u Vrsaru ostaje na istoj lokaciji.
Milan Laković, direktor Odvodnje Poreč d.o.o. ističe kako će se rekonstrukcijom postojećih i izgradnjom novih crpnih stanica, izvesti i novi, najmoderniji nadzorni i upravljački sustav, kojim će se podignuti kvaliteta upravljanja i sigurnost zbrinjavanja otpadnih voda. Napominje kako će biti potrebno nakon izvođenja rekonstrukcija na spomenutim lokacijama ukloniti postojeće uređaje i izvesti sanaciju podmorskih ispusta kroz kopneni dio što je sve predviđeno projektom.
Ove rekonstrukcije izvode se iz razloga što je postojeći sistem derutan i propustan pa ima velike dotoke morske vode u sistem. Sadašnje stanje poskupljuje gospodarenje sistemom zbog veće potrošnje električne energije, a i čini puno lošijom kvalitetu otpadnih voda, te bi trebalo potrošiti puno više energije kod novih uređaja za pročišćavanje.
Kod rekonstrukcije kanalizacijske mreže koristit će se suvremene tehnologije izvođenja radova, te će se jedan dio izvoditi bez klasičnog kopanja, kako ne bi došlo do ometanja prometa na atraktivnim pozicijama.
Na taj će se način izvesti 2,7 kilometara sanacije kolektora na Obali maršala Tita u duljini od 650 metara i ulici Rade Končara u duljini od 300 metara, te Červaru u duljini od 240 metara. Na isti će se način na području općine Tar rekonstruirati 430 metara, a na području Vrsara 1400 metara mreže. Imat ćemo jednu specifičnost, istaknuo je Laković, a to je mikrotuneliranje u ukupnoj dužini od 308 metara, koje će se odvijati na području naselja Špadići od hotela Pinija (ex Luna) do hotela Park (ex Turist), gdje će izvođači na taj način riješiti zahtjevan prodor na dubini od oko osam metara.
Navedeni radovi u sklopu EU projekta Poreč povećat će broj kućanstva priključenih na sustav odvodnje otpadnih voda sa sadašnjih 63 na 90 posto i omogućiti pročišćavanje otpadnih voda u skladu s hrvatskim i EU propisima. Na taj način ćemo očuvati i poboljšati kvalitetu podzemnih i priobalnih voda , te smanjiti istjecanje vode iz sustava odvodnje otpadnih voda a sve sa ciljem poboljšanja uvjeta života stanovništva te standarda održivog razvoja turističkog gospodarstva.
Odvodnja Poreč